História kolkov vo Veľkom Šariši.

TJ Slavoj Veľký Šariš vznikla v roku 1953.

(Stručný prehľad histórie do roku 1988)

Základy kolkárskeho športu vo Veľkom Šariši položil hneď po prvej svetovej vojne Jozef Šároši, ktorý ako súkromný majiteľ obchodu s rozličným tovarom, pohostinstvom a kina, vybudoval na svojom dvore kolkáreň. V sobotu, ale najmä v nedeľu sa tam schádzali ľudia a trávili voľný čas.

Po druhej svetovej vojne dostala naša TJ do prenájmu tzv. mlynský dom, ktorý stal tesne pred mlynskou bránou. Tam bola vybudovaná aj ďalšia kolkáreň. Ten slúžil ako byt hospodára Štefana Bicáka i ako šatňa pre futbalistov i hokejistov. Aj toto miesto sa stalo staveníčkom všetkých, ktorí trávili svoj voľný čas váľaním kolov - a nebolo ich málo. Kolkáreň bola aj zdrojom príjmov pre telovýchovnú jednotu, lebo "pinka" (poplatok i odmena stavačom) plynula najmä do pokladne Slavoja.

Prvými úspešnými jednotlivcami boli L. Dittrich, Š. Drab a J. Perecár, ktorí dosiahli tituly majstrov kraja, ba na majstrovstvách Československa v roku 1957 na 100 hod. bol náš L. Dittrich deviaty a na 200 hod. obsadil dokonca štvrté miesto! Úspechy naši kolkári dosahovali aj na rôznych turnajoch, ktoré boli v novej dvojdráhovej kolkárni organizované, ako napr. turnaj SNP, majstrovstvá Vsl. kraja žien na 200 hod. združených. Kolkárka Dobrovičová začala úspechy žien Veľkého Šariša, keď práve na majstrovstvách Vsl. kraja dosiahla veľký úspech - 708 bodov.

Pretože stará kolkáreň po čase nevyhovovala novým trendom, stále sa do povedomia vtierala myšlienka postaviť kolkáreň novú, ktorá by lepšie slúžila priaznivcom tohto športu, najmä v zime.

Od myšlienky nebolo ďaleko k skutkom. Z iniciatívy obetavých funkcionárov, akými bezosporu boli L. Dittrich, Š. Šimko, M. Zeman, Š. Kucko a ďalší, prikročilo sa k výstavbe dvojdráhovej kolkárne s bufetom a vedľajšími miestnosťami. To všetko sa udialo za výdatnej pomoci OV ČSTV v Prešove, ktorého tajomníkom bol vtedy Š. Tomášik. Po vyhliadnutí miesta v kaštieli začal sa výkop základov a pokračovalo sa hrubou stavbou v roku 1956. Celková výstavba trvala sedem rokov. Kolkáreň bola otvorená v roku 1964.

V tom istom roku sa začal prvý ročník kolkárskeho turnaja O pohár SNP. V tom čase bol predsedom oddielu Štefan Kucko, tajomník L. Greš, oporami L. Dittrich, Š. Šimko, J. Perecár, V. Župa, F. Šuga, V. Vitkovič, E. Mochňacký, A. Peterko a Š. Kucko. Medzi preborníkov dorastu patrili: J. Müller, L. Bašista ml. a S. Kubánek.

V ďalších rokoch výkony mužstva stúpali. V ročníku 1974/75 sa stal Slavoj Veľký Šariš víťazom II. SNL v skupine východ so ziskom 26 bodov a s pekným priemerom 2396 kolov.

Aj v tomto období sa vyznamenali niektorí jednotlivci. M. Perecár nečakane zažiaril na majstrovstvách SSR v Spišskej Novej Vsi, kde sa stal majstrom SSR. Príjemne prekvapil F. Šuga siedmym miestom na majstrovstvách ČSSR. Úspechom bolo aj druhé miesto I. Bašistovej (dnes Perecárovej) na majstrovstvách SSR v kategórii junioriek.

Kvalitná práca funkcionárov sa prejavila vymenovaním S Kubáneka, M. Vitkoviča a J. Pruchneroviča do vyšších telovýchovných orgánov. Prvoligové dresy si vybojovali J. Geczik, M. Perecár, M. Dolhý, Š. Kočan, Š. Pytlík, V. Vitkovič a Š. Foltín. To už bola ukončená výstavba šesťdráhovej kolkárne, o čo sa pričinili najmä S. Kubánek, MUDr. D. Lipták, Ing. F. Kaleta, L. Bašista a ďalší.

Kolkári Veľkého Šariša v súťažnom ročníku 1979/80 skončili v SNL na prvom mieste o dva body pred Interom Bratislava. Tým sa Slavoj kvalifikoval do bojov o postup do celoštátnej ligy. Jeho súperom bol víťaz ČNL Praga Praha. V oboch zápasoch Slavoj prehral. Neúspech Veľkošarišanov neznechutil, ba práve naopak svoje sily zomkli, zvýšili výkonnosť. V ďalšom ročníku 1980/81 opäť vyhrali SNL a v súboji o postup do celoštátnej ligy vyhrali v obidvoch zápasoch s Ostrojom Opava. V. Vitkovič s 340 bodmi sa stal tretím najúspešnejším kolkárom ČSSR, čím si zabezpečil účasť v reprezentačnom družstve a svojimi výkonmi si vybojoval účasť na majstrovstvách sveta v kolkoch, ktoré sa konali juhoslovanskej Ľubľane. Naše vtedajšie reprezentačné mužstvo ČSSR, ktorého členom bol práve V. Vitkovič sa stalo majstrom sveta a prekonalo svetový rekord o jeden kolok (5582).

Na seba upozornil aj Š. Kočan. V reprezentačnom celku juniorov pôsobil už od roku 1977, v roku 1980 sa stal majstrom kraja.

Výrazne sa presadili aj naše ženy. V krajských majstrovstvách 1987/88 vyhrali súťaž s právom zúčastniť sa kvalifikácie o postup do prvej celoštátnej ligy. Obsadili druhé miesto. Po prvý krát štartovali aj v Čs. pohári, kde sa stretli s prvoligovými družstvami. Naše družstvo v tom čase tvorili: I. Perecárová, E. Klimková, K. Vargová, J. Trebuňová, E. Sabolová, A. Repková, J. Semančíková, B. Bíľová a M. Perecárová. K. Vargová si obliekla aj reprezentačný dres.

( zdroj: KOLEKTÍV AUTOROV: Veľký Šariš – mesto a hrad. Prešov: Pavel Sárossy, 1999 )

aktualizované: 15.02.2024 09:58:00